40-063 Katowice, Żwirki i Wigury 13/15
691-852-737
kontakt@kssws.org

O nas

Klub Sportowy Silesia Winter Swimming powstał w Katowicach w 2015 r., aby realizować pływackie pasje jego członków.

Prezesem KS SWS jest Łukasz Tkacz będący również pomysłodawcą i założycielem Klubu.

Pierwotnym założeniem było wprowadzenie na polską arenę sportową dyscypliny zimowego pływania. Na tym polu największym osiągnięciem Klubu jest opracowanie, utworzenie i prowadzenie ligi/pucharu pływania zimowego w Polsce funkcjonującego pod nazwą ICE CUP POLAND – na zakończenie sezonu 2023/2024 ICP zrzesza 452 zawodników (143 kobiety i 309 mężczyzn) oraz 62 kluby.

Pod koniec 2015 r. nawiązaliśmy współpracę z międzynarodową organizacją zrzeszającą zimowych pływaków International Ice Swimming Association (IISA), tworząc polską komórkę tej organizacji.

Klub od wielu lat organizuje cykliczne zawody sportowe tj.:

  • SWS – pływackie zawody w zimnej wodzie przeznaczone dla profesjonalnych zawodników, będące rundą Pucharu Polski ICP (organizowane od 2014 r. na kilka miesięcy przed oficjalną rejestracją Klubu),

  • FREE RACE – zawody kończące zimowy sezon pływacki dające możliwość startu nowicjuszom w tej dyscyplinie (organizowane od 2018 r.),

  • RETROSWIM – zawody pływackie odbywające się na krytym basenie rozgrywane w starodawnych strojach oraz starodawnych stylach pływackich (organizowane od 2021 r.),

jak również eventy pływackie:

  • DZIKI AUTOBUS – wycieczka sportowo-poznawcza po zbiornikach wodnych województwa śląskiego, której ważnym elementem jest część dydaktyczna poświęcona ciekawostkom historycznym związanym z odwiedzanymi miejscami,

  • SLOW SWIMMING – event pływacki przeznaczony głównie dla początkujących adeptów pływania na wodach otwartych, na którym dzielimy się z nimi zdobytą wiedzą oraz zdobytymi doświadczeniami,

  • KAWAŁEK „ODYSEI WIŚLANEJ” – event pływacki dedykowany bardziej doświadczonym pływakom, podczas którego mogą spróbować swoich sił pokonując jeden z wielu etapów Odysei.

ODYSEJA WIŚLANA – była sportowym projektem członków KS SWS Leszka Naziemca oraz Łukasza Tkacza polegająca na pokonaniu wpław całej Wisły (od Goczałkowic do ujścia w morze bałtyckie na wysokości Mikoszewa). Projekt trwał ponad dwa lata i składał się blisko z 40 etapów – jest to pierwszy i jedyny udokumentowany przepływ wpław całości Wisły.

Klub ze swoimi wojażami dotarł również na Arktykę, gdzie 26 czerwca 2017 r., jako pierwsi na świecie: Leszek Naziemiec, Marek Grzywa oraz Łukasz Tkacz pokonali w letnich strojach kąpielowych, przy temperaturze wody 4,4ºC, dystans jednej mili (1610m) w oceanie arktycznym (Nordfjorden przy lodowcu Sveabreen).

Na chwilę obecną naszym celem jest poprawa bezpieczeństwa ludzi korzystających z wód otwartych. Jest to pokłosie naszych wieloletnich doświadczeń i pewności że „ZAKAZEM KĄPIELI” nie uratuję się nikogo – w Polsce rocznie tonie ok 500 osób i jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Naszym zdaniem pomóc może „odpowiednia edukacja korzystających z wody” dlatego też kilku naszych najbardziej doświadczonych członków zdobyło stopień Ratownika Wodnego. Tym doświadczeniem oraz zdobytą wiedzą dzielimy się na licznych bezpłatnych prelekcjach i warsztatach, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

W szeregach naszego Klubu mamy obecnego Mistrza Świata w zimowym pływaniu Marcina Szarpaka, który swoje mistrzostwo wywalczył na koronnym dystansie jednego kilometra w 2022 roku w Głogowie.

CZECHY
W obliczu bezradności wobec zimowych wypadków nad wodą, Alfred Nikodém podejmuje się utworzenia sekcji ratownictwa i rozpoczyna regularne treningi pływackie w lodowatych wodach Wełtawy. Następstwem czego, w 1923 roku publicznie prezentuje nową dyscyplinę sportową, której pierwotną ideą było właśnie ratowanie życia. Później w Pradze zostaje założony pierwszy klub zimowych pływaków o nazwie První Plavecký Klub Otužilců Praha w skrócie I.PKO Praha. Po II wojnie Światowej zimowe pływanie uzyskuje w Czechach status oficjalnej dyscypliny sportowej, w której pływacy zdobywają klasy sportowe. Czeski Związek Pływacki powołuje sekcje zimowego pływania i tworzy Czeski Puchar, w ramach którego dnia 26.12.2016 po raz 70 odbyła się co roczna edycja zawodów na praskim odcinku rzeki Wełtawy Memoriál Alfreda Nikodéma. W latach 70 Czesi podejmują próbę eksportu dyscypliny na inne kraje m.in. do Niemiec oraz Polski u nas pokaz odbył się na warszawskim odcinku Wisły. Niestety nasz kraj nie był jeszcze gotowy na tak egzotyczny sport – jednakże zaczyna się rozwijać jego pasywna odmiana potocznie zwana morsowaniem.

ŚLĄSK
Całkowicie przypadkiem, w 2007 roku Leszek Naziemiec, Artur Kubica i Andrzej Lampa niejako ponownie odkrywają przedmiotową dyscyplinę. Skutkiem czego, jeszcze w tym samym roku, debiutują w zawodach Czeskiego Pucharu. Pierwszym klubem, który zgodził się przyjąć nas w poczet swoich członków jest Sportovní Klub DPSO Výtahy Náchod w skrócie SKNá. Dzięki naszym sportowym postępom oraz wytrwałości zostaliśmy zauważenie również przez duże kluby, czego owocem jest nasz transfer w 2012 roku do První Plavecký Klub Otužilců Praha którego barwy w Czeskim Pucharze reprezentujemy do dnia dzisiejszego.

Próbując ponownie zainicjować zimowe pływanie na polskiej ziemi, w dniu 26.02.2014, na terenie katowickiej Doliny Trzech Stawów, zorganizowaliśmy dla TVP Katowice pokazowe zawody na dystansie 1 km. Ponieważ są to pierwsze tego typu zawody w naszym kraju na linii startu pojawiło się jedynie 4 uczestników.

22.02.2015 wspólnie z Fundacją Silesia Pro-Activ zorganizowaliśmy pierwszą edycję zawodów w zimowym pływaniu pod nazwą SILESIA WINTER SWIMMING 2015…